Lifestyle

Vanila, slatka zavodnica

Autor: | 01/01/2018

Vanila, slatka zavodnica

Ovaj začin nezamenljiv je sastojak brojnih poslastica i kuhinjskih delikatesa, dodaje se u razne napitke, slatkiše, kao i u parfeme i proizvode za negu kože

Najskuplji začin našeg doba posle šafrana i jedan od najtraženijih sastojaka svih svetskih kuhinja, aromatična vanila pored svojih dobro poznatih prednosti u ishrani, značajno mesto zauzima i u medicini, ali i kozmetici. Drevno indijansko pleme Totonaka u planinama Meksika smatralo je vanilu svetom biljkom, a koristili su je kao sastavni deo lekovitih mešavina protiv otrova, plućnih bolesti, čak i sifilisa. Pleme su pokorili Asteci i nastavili da uživaju u blagodetima ove puzavice iz porodice orhideja. Mirišljave mahune jedine jestive orhideje otkrili su i španski osvajači, a ubrzo se našla na španskom dvoru i odatle proširila po Evropi. Sredinom 19. veka Francuzi su je preneli u svoje kolonije, na ostrvo blizu Madagaskara i na Mauricijus. Danas je kuhinja nezamisliva bez vanile u sasušenoj šipki koju koriste pravi poslastičari. Mleveni šećer koji se prodaje u kesicama kao vanilin-šećer, nema veze s tom biljkom jer je to samo veštačka aroma. Vanilom se aromatizuju mlečni napici, kuvano vino, sangrija, vruća čokolada, čokoladni likeri, kao i mnoga druga pića. U poslednje vreme stižu zabrinjavajući podaci o sve većoj nestašici omiljenog proizvoda mnogih sladokusaca.

Lekovita svojstva

Ključni sastojak u mahuni vanile zove se vanilin. Vanilin ekstrakt sadrži male količine vitamina B, poput nijacina, pantotenske kiseline, tijamina, riboflavina i piridoksina, kao i minerale, kao što su kalcijum, magnezijum, kalijum, mangan, gvožđe i cink. Vanila ublažava simptome gripa, a može se koristiti i kod mučnina u trudnoći. Obloge od nje daju trenutno olakšanje kod zubobolje i opekotina. Smatra se da može pomoći i kod neredovnih menstruacija. Nutricionisti pretpostavljaju da vaniloid ima blago antikancerogeno dejstvo. Želeći da istraže verovanje drevnih Maja da je vanila moćan afrodizijak, nemački naučnici sproveli su istraživanje i zaključili da ovaj začin zaista poseduje snažna afrodizijačka svojstva. Sladak miris dokazano utiče na libido, pa bi osobe koje imaju problem s tim trebalo da nose sa sobom mahunu vanile i po potrebi je mirišu.

Primena u kozmetici

Vanila je izuzetno delotvorna u lečenju akni i kožnih oboljenja. Lekoviti ekstrakt za razne namene pravi se tako što se dve uzduž isečene mahune stave u staklenu posudu i preliju šoljicom rakije ili votke. Posuda se zatvori i ostavi da odstoji na tamnom mestu dva meseca, uz povremeno mućkanje. Nakon toga, ekstrakt se čuva na tamnom mestu u dobro zatvorenoj staklenoj bočici dok se ne potroši. Može da se koristi u aromaterapiji, dodaje u razne napitke ili maže na kožu jer doprinosi njenoj hidrataciji. Aromatično ulje vanile odlično je za psihu. Opušta telo, stimuliše um, umiruje agresivnost i obnavlja vitalnu energiju. Miris vanile nekada je bio rezervisan samo za probirljive noseve vladara. Uživanje u njemu predstavljalo je statusni simbol i posebnu čast. S razvojem industrije parfema, zavodljivi miris osvojio je milione ljudi širom sveta.

Holivudska glumica Dženifer Lorens veliki je obožavalac sladoleda od vanile, a jedan od njenih omiljenih parfema upravo sadrži aromu ove začinske biljke.

Smuti od vanile i banane

Sastojci:
banana
pola čaše bademovog mleka
zobene pahuljice
kašičica vanile
prstohvat cimeta

Priprema:
Sve sastojke pomešajte i izmiksajte u blenderu, natočite u čašu i pospite s malo cimeta, a možete ukrasiti i štapićem cimeta.