Nikolija Jovanović - PUTOVANJE IZ SNOVA: Barselona, KATALONSKA LEPOTICA
Nakon prvog obilaska katalonske prestonice, pevačica Nikolija Jovanović prenosi nam svoje utiske, prepričava avanture i tvrdi da je oduševljena tamošnjom arhitekturom, kulturom i narodom...
U društvu emotivnog partnera, muzičara Relje Popovića (29), poznata pevačica Nikolija Jovanović (29) zaputila se u Barselonu gde je provela pet uzbudljivih dana. Pored obilaska grada u kome je imala prilike da se sretne sa izvanrednom kulturom i arhitekturom, njoj se dopao i pomalo buran mentalitet Katalonaca, ali i tamošnja izvanredna hrana.
– Odavno želimo da posetimo Španiju, a budući da Barselona važi za jedan od najlepših gradova zapadne Evrope odlučili smo da svoj obilazak započnemo baš tu. Još u Beogradu, od rođaka koji su već bili u drugom po veličini španskom gradu, dobili smo detaljna uputstva kojima smo se vodili. Laganim hodom, metroom, taksijem, malo sigvejom obišli smo sve što smo želeli, mada je pet dana stvarno malo da se ovakav grad doživi, pa ćemo mu se sigurno vratiti.
Barseloneta i Gotska četvrt – Kako bi sebi olakšali obilazak, trećeg dana putovanja iznajmili smo sigvej, odnosno trotinet na dva točka i njime smo prokrstarili čitavu Barselonetu – gradsku plažu dugačku oko četiri kilometra. Zanimljivo je da do Olimpijskih igara 1992. godine ona uopšte nije postojala, a danas je smatraju jednim od najlepših mesta za opuštanje s porodicom. U njenoj blizini nalazi se Gotska četvrt koja, po mom mišljenju, ima posebnu draž i čini se da u potpunosti opisuje Špance i njihov stil života. To je lavirint uskih ulica s mnogo katedrala i restorana u kojima nezavisno od doba dana ili promene vremena ne možete naći slobodno mesto. Budući da volim žive gradove, ovo je sigurno moj najjači utisak iz Barselone.
Sagrada Familia – Kilometar i po od centra grada nalazi se čuveno delo Antonija Gaudija, Crkva Sagrada Familia ili Sveta porodica. Iako su radovi na njoj započeti još davne 1882. godine još nisu privedeni kraju. Reč je o fascinantnom delu koje čuva mošti svog tvorca. Gde god da zaustavite pogled, možete videti nešto zanimljivo, razne boje, nepravilne linije i ukrase, pa i ne čudi što je godišnje obiđe više od pet miliona ljudi.
Park iz bajke – Park Guelj takođe je osmislio arhitekta Antonio Gaudi. Na samom ulazu nalazi se predivna fontana s mitološkim bićem – veruje se da je reč o zmaju – dok su oko njega raspoređene interesantne građevine koje podsećaju na kuće od čokolade i marmelade iz bajke o Ivici i Marici. Među njima smešten je i dom čuvenog arhitekte u kom je živeo sve do 1926. godine, kada ga je pregazio tramvaj. Najlepši deo parka zasigurno je krivudava terasa oivičena šarenim pločicama, odakle se, po mom mišljenju, pruža najlepši pogled na grad.
Planina u predgrađu Barselone – Tibidabo je uzvišenje od 512 m nadmorske visine. Zahvaljujući položaju, s njega se pruža divan pogled na krovove i more ipak, to nije jedini razlog da se svrsta u mesta koja morate obići pri prvoj poseti katalonske prestonice. Naime, na vrhu same planine nalazi se Hram Svetog srca sagrađen u neogotskom stilu, sa bronzanom statuom Hrista na vrhu, a u samoj blizini smešten je i mali zabavni park u kome bi naša ćerka Rea sigurno uživala.
Kuća Batljo – Meštani je zovu Casa dels ososs, što u prevodu znači kuća kostiju, a pri prvom pogledu vidi se i zašto su joj dali to ime. Male terase podsećaju na ptičja gnezda, krov na krila zmaja, a stubovi na slonove kosti. Najvažniji događaji u Barseoni odvijaju se upravo ovde, a Relja i ja smo već prvim korakom u njoj osetili neki neočekivani mir i blagostanje. Izuzetno nam se dopala.
– Iako u gradu postoje muzeji velikih umetnika, poput Pikasa i Miroa, najposećeniji je onaj na stadionu "Kamp nou" sa oko 1,5 miliona ljudi godišnje.
– U Barseloni postoji 12 napuštenih stanica metroa. Neki ih smatraju ukletima, pa se često organizuju obilasci “Stanica duhova”.
Ćorizo kobasice – Najpoznatija vrsta kobasica izrađuje se od junećeg ili svinjskog mesa. Ne dime se, nego se lagano i prirodno suše na vazduhu. Glavni su sastojak tapasa, kultne španske zakuske koja se po restoranima služi između ručka i večere.
Paelja
Paelja je jedan od najpoznatijih, tradicionalnih španskih specijaliteta, a pravi se od pirinča. U okolini Nacionalnog parka "Albufera", nedaleko od Barselone, postoje pirinčana polja na kojima se uzgaja okrugli pirinač, najboji za pripremanje ove vrste jela.