Lifestyle

Najbolja hrana za ljude koji mnogo sede

Najbolja hrana za ljude koji mnogo sede

Ukoliko zbog posla dobar deo dana provodite u kancelariji, sigurno ste svesni da dugotrajno sedenje ostavlja nezdrave posledice na vaše telo.

Tokom dugog sedenja, pojačava se osećaj gladi, raste nivo šećera u krvi, ali i krvni pritisak. Sve to može da se reši odgovarajućom hranom.

Ananas

Pored banana, ananas je jedan od najpopularnijih tropskih plodova. U njemu su skrivene mnoge vitalne supstance. Pre svega bromelain, enzim koji ubrzava metabolizam i deluje inflamatorno. Pored toga, jedan deo ananasa pokriva celokupnu dnevnu potrebu za vitaminom C, što će dodatno ojačati vaš imunološki sistem.

Kako jesti ananas: sa piletinom i karijem, u jutarnjem jogurtu ili u mešavini sa bananama ili mangom.

Maslinovo ulje

Maslinovo ulje je veoma zdravo jer smanjuje zapaljenske procese u telu i smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti.

Kako da ga koristite: uz salatu, za pečenje ribe ili povrća.

Kurkuma

Osim intenzivne narandžaste boje, kurkuma ima sjajan efekat na celo telo. Ovaj začin, između ostalog, leči zapaljenja u telu i štiti od Alchajmerove bolesti. Naučnici su otkrili da sa ovim korenom možete zameniti najviše sat sporta. Svakog dana trebalo bi da pojedete bar malo kurkume ukoliko dugo sedite na poslu i ne bavite se sportom redovno.

Kako jesti kurkumu: uz palačinke, sa pirinčem i povrćem ili u kolačima.

Jagodičasto voće

Možete odabrati jagode, ribizle, borovnice: male vitaminske bombe redovnom upotrebom smanjuju zapaljenske procese u telu, zahvaljujući flavonoidima koje sadrže. Pored toga, ovo voće je odlično za varenje, jačanje odbrambenih mehanizama tela i za ubrzavanje metabolizma.

Avokado

Ova biljka ima najveći procenat masti, ali ga ne treba brisati iz menija. Njegove nezasićene masne kiseline percipiraju mišićne ćelije kao zdrave i one se bore protiv masti oko abdomena.

Kako jesti avokado: začinjen solju i biberom, možete ga napuniti rastopljenom tamnom čokoladom ili uživati u salati.

Masna riba

Losos ili jegulja - ove ribe sadrže masne omega 3 kiseline koje telo ne može samo da proizvede. Esencijalne masti su važne za mnoge procese: na primer, za metabolizam i protiv zapaljenja.

Kako ih jesti: u sosu od paradajza ili na roštilju.

Orašasti plodovi

Orasi takođe sadrže masne omega 3 kiseline, a bademi sadrže dosta antioksidantnog vitamina E. Prema trenutnim studijama, dovoljno je 60 grama badema dnevno da se zaštitite od dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti.

Kako jesti bademe: kao jutarnji musli, slane.

Beli luk

Beli luk reguliše nivo šećera i masti u krvi. Pored toga, podstiče varenje, olakšava upalu i trombozu. Da biste osetili efekat, svakodnevno morate jesti jedan češanj. Neprijatan dah se može ukloniti čašom mleka ili žvakaćom gumom.