Lifestyle

Šitake - carska gljiva

Šitake - carska gljiva

Pored toga što su veoma ukusne za jelo, ove pečurke veoma su delotvorne u kozmetičke svrhe, smiruju upalne procese na koži, podstiču brži oporavak, povećavaju njenu elastičnost i bore se protiv znakova starenja

Šitake pečurke, koje se nazivaju još i japanskim carskim gljivama, potiču sa azijskog kontinenta gde rastu u šumama. Danas stiču sve veću popularnost u zapadnim zemljama i polako zauzimaju drugo mesto na spisku najčešće uzgajanih gljiva na planeti. Svrstavaju se u jestive ali i veoma lekovite pečurke, Japanci ih zovu eliksirom života. Imaju jak ukus koji se zadržava u ustima ceo dan, pa se osim svežih preporučuju i osušene. Kilogram ovih gljiva košta oko 1.000 dinara, a možete da ih kupite u većim marketima ili na pijaci. Smatraju se sigurnim za upotrebu, mada kod nekih osoba mogu izazvati alergijsku reakciju, nadutost i dijareju. Crveni osip na koži prvi je znak da vam ne prijaju i da ste na njih alergični.

Lekovita svojstva

Šitake pečurke sadrže polisaharide, proteine, masti i belančevine, a bogate su i vitaminima A, B1, B2, B6 i C. Njihova lekovitost potiče pre svega od lentinana, visokoprečišćenog polisaharida, koji dokazano pomaže kod tumora debelog creva, jetre, pluća i grlića materice. Po tradicionalnoj kineskoj medicini spadaju u namirnice neutralne termalne prirode, imaju slatkast ukus i smatraju se prirodnim izvorom interferona. U pitanju je protein koji ima uticaj na podizanje imuniteta protiv različitih virusnih oboljenja. Ove vrste gljiva na veoma fin način smanjuju krvni pritisak kao i procenat lipida i šećera u krvi ali i nivo holesterola u organizmu. Njihovim svakodnevnim konzumiranjem za samo sedam dana možete smanjiti nivo holesterola za čak 15 odsto, ubrzati oporavak posle operacije, ali i poboljšati krvnu sliku i ojačati imunitet.

Šitake pečurke protiv viška kilograma

Carske gljive, kako ih u Japanu zovu, veoma su delotvorne kod ubrzavanja metabolizma i na taj način pomažu kod uklanjanja nepotrebnog viška s našeg tela. Dovoljno je da od njih napravite napitak i sve vaše muke su završene. U litar prirodnog soka od jabuke dodajte jedan decilitar propasiranih svežih šitaka. Sastojke dobro izmešajte i dodajte malo meda ili zaslađivača. Eliksir morate popiti istog dana kada ste ga pripremili. Redovnom upotrebom efekat je čudotvoran.

Gljive u kozmetici

Za sjajnu i blistavu kožu bez fleka

Osim što su odličan dodatak na vašoj pici ili testenini, šitake gljive imaju gotovo magična svojstva u nezi kože. Odličan su izvor kojik kiseline, prirodnog posvetljivača uz pomoć kojeg nestaju mrlje od sunca i ožiljci od akni. Kiselina sprečava stvaranje melanina na površini kože, dok je pilingom kojik kiselina posvetljuje.

Antiejdžing delovanje

Šitake takođe smiruju upalne procese na koži, podstiču brži oporavak i povećavaju njenu elastičnost i vitalnost. Pored toga, imaju jako antioksidativno delovanje, čime se bore protiv znakova starenja.

U borbi protiv akni

Većina devojaka se u nekoj fazi života susretne s neugodnom pojavom akni, ali ne brinite, šitake vam i u tome mogu pomoći. Zbog velike količine vitamina D, one sprečavaju prekomerno mašćenje lica koje s vremenom stvara potkožne bubuljice i akne.

Šitake za hidrataciju

Gljiva je poznata i po tome što može da upije čak 500 puta više vode od svoje težine, što je čini fantastičnom za hidratizaciju. Nakon njene konzumacije, vaša koža biće neverovatno mekana i satima nahranjena.

Savet plus

Osušene i isečene na rezance šitake pečurke mogu poslužiti kao grickalice uz film ili neku društvenu igru. Nisu kalorične, a ubrzavaju metabolizam.

Poznata ličnost

Foto-model Adrijana Lima odavno je spoznala lekovita svojstva šitake pečuraka te s njima pravi razne kombincije. Omiljena joj je mešavina nudli, školjki, šitake gljiva i nekoliko komada čeri paradajza. Pored toga što je veoma ukusna, ne utiče mnogo na njenu kilažu.

Recepti

Kineska supa od šitake pečuraka

Sastojci:

supena kašika ulja od kikirikija
2,5 cm korena đumbira, oljuštenog i tanko iseckanog
dve šake šitake pečuraka
supena kašika šerija ili pirinčanog vina
700 ml bujona od povrća
220 g bambusa iz konzerve, oceđenog i ispranog
po supena kašika svetlog i tamnog soja sosa
supena kašika balzamiko sirćeta
prstohvat belog bibera
supena kašika kukuruznog brašna pomešanog sa dve supene kašike hladne vode
200 g skuvanih rezanaca
2 šake klica od pasulja
8 klipova bebi-kukuruza, iseckanih
struk mladog luka, iseckan
100 g kuvane piletine
ljuta papričica po želji

Priprema:

Zagrejte ulje u voku, a zatim pržite đumbir i gljive dva do tri minuta, dok ne omekšaju. Dodajte ljutu papričicu, po želji, pirinčano vino/šeri, bujon od povrća, bambus i začine. Kada provri, u sve to umešajte pastu od kukuruznog brašna kako bi se što bolje zgusnulo. Održavajte toplo na niskoj temperaturi. Nakon toga skuvane rezance, klice od pasulja, iseckan bebi-kukuruz i mladi luk stavite u činiju. Dodajte iseckanu piletinu i prelijte supom. Dobro promešajte i odmah poslužite.

Brokoli sa šitake pečurkama i leblebijom

Sastojci:

kašika maslinovog ulja
2-3 velika čena belog luka
veliki iseckan brokoli
150 g iseckanih šitake pečuraka
400 g leblebija
pola supene kašike sušenog origana
pola supene kašike kapra
pola supene kašike morske soli
crni biber u zrnu
povrćni bujon

Priprema:

Za početak, u dubljoj šerpi propržite beli luk na ulju. Kada omekša i dobije zlatnu boju, dodajte brokoli, kapar i origano pa dinstajte na blagoj vatri povremeno dodajući bujon od povrća. Sve promešajte sa šitake pečurkama i leblebijama pa još malo prokuvajte. Skinite s vatre, poklopite šerpu i ostavite tako pet minuta dok brokoli ne upije sve sokove. Na kraju smesi dodajte morsku so, biber i poslužite.