Lifestyle

Dizajnerka enterijera otkriva koji broj biljaka u domu je najbolji izbor

Kućni savet koji menja život

Dizajnerka enterijera otkriva koji  broj biljaka u domu je najbolji izbor

Photo by Huy Phan on Unsplash

Prilikom ukrašavanja doma biljkama boljw je početi sa manjom količinom – nekoliko biljaka za početak je lako uzgajati, jer bez obzira na prethodno iskustvo, dobra edukacija o vrstama zelenila koje se unose u dom je izuzetno važno. Ovo je kućni savet koji menja život.

Pročitajte: Genijalan trik - Uz jedan sastojak iz kuhinje sve će mirisati na čisto i sveže, kao u apoteci

Nije važno samo kako će biljka vizuelno uvećati prostor već je potrebno voditi računa o uslovima koje biljke zahtevaju, a mogu se značajno razlikovati – neke će sasvim dobro stajati u tamnijim prostorima ili u „nezgodnim“ uslovima kao što je kupatilo, dok je drugima potrebna direktna svetlost da bi rasle i napredovale.

Prilikom uređenja i ukrašavanja enterijera biljkama, postoji nekoliko trikova i veliki broj načina da oplemenite prostor. Stilski, izbor biljaka pruža slobodu, iako se neke biljke mogu povezati sa stilskim pravcima – ukoliko stil teži ka modernizmu sredine prošlog veka („sredina veka modernog“), tropskoj monsteri i zamiji, šefleri, koja lakši su za održavanje, karakteristični su, ali ako se naginje U „kantri“ ili „šebi“ stilu, najčešći izbor je bilje zasađeno u prenamenjenim saksijama, lavanda, eukaliptus, razne sorte bršljana ili paprati, ali nema tvrdog i brza pravila.

Jedna biljka ponekad može biti dovoljna, ali grupa biljaka stvara kontrast i dinamiku u prostoru, ali svakako u neparnom broju – „pravilo tri” u enterijerima sugeriše da su objekti formirani u neparnim grupama zanimljiviji i privlačniji za ljudsko oko nego čak i grupe. Na taj način će se „narušiti” preterana simetrija i stvoriti ležerniji i manje formalan utisak (slično utisku koji stvara sama priroda).

Isto tako, grupisanje biljaka različitih širina i visina daje fluidan, organski utisak, za razliku od monotonije kombinovanja biljaka jednake veličine, piše Večernji list.hr.

Photo by feey on Unsplash

 

 

Biljkama se mogu postići različiti efekti – grupisanjem zelenila oko određenih zona u prostoru ono se funkcionalno i vizuelno deli (zona čitanja, radna zona i sl.).

Postavljanje jedne velike biljke (poput smokve, na primer) stvoriće akcenat na određenom delu prostorije ili stvoriti vizuelna „izjava“ u prostoru (spavaća soba, ulazni hol, kupatilo, dnevna soba). Koncept zelenila u enterijeru ne mora da se vezuje isključivo za zeleno bilje – niz raznobojnih cvetnih opcija (begonija, bromelija, afrička ljubičica itd.) oplemeniće i oživeti prostor bojom, bez obzira na to da li je u pitanju unutrašnjost koja je već višebojna ili neutralnih tonova.

Mesta na kojima biljke stoje otvaraju kreativne mogućnosti – bar-kolica mogu poslužiti kao postolje za biljke, a po potrebi ih možete i premestiti (iako neke biljke ne vole velike poteze), to može biti završni detalj, „šlag na tortu“, policu sa knjigama ili ispunite celu policu u kombinaciji sa drugim ukrasnim predmetima.

Jedan zid prostorije može da posluži kao kulisa za biljke penjačice, a bršljan, kao venac, može uokviriti ogledalo tokom cele godine, a ne samo tokom praznika. Postavljanje biljaka na tronožac je zanimljivo i pomalo skulpturalno rešenje koje čak i najmanjoj biljci daje akcenat i značaj.

Viseća sadilica u uglu plafona je efikasno rešenje, posebno kada postoji nedostatak prostora, i daje prostoru trenutnu živost. Mogućnosti ukrašavanja biljkama su beskrajne!

Ukrasne saksije su podjednako važne i moćan su dodatak biljkama – stilski i bojom se prilagođavaju prostoru, ističu ono što se želi u enterijeru i treba ih pažljivo birati. One su takođe stvar ličnog izbora – saksije sličnih boja i završnih obrada mogu se kombinovati kao set, ili izbor omiljenih tegli od različitih materijala može rezultirati sjajnom eklektičnom „finišem“.

A ako postoji i najmanja sumnja u spremnost  i sposobnost da se brine o biljkama, ne bojte se, postoje biljke za svakoga – one koje su izuzetno izdržljive i opstaju u većini domova mesecima bez zalivanja. Skoro da bi bila nepravda oduzeti nešto što oplemenjuje i prostor i dušu – komad prirode u unutrašnjosti.

Komentari (0)

Loading