Lifestyle

Pečurke – hrana bogova

Autor: | 22/11/2017

Pečurke – hrana bogova

Ovo povrće može se kupiti tokom cele godine na pijaci ili u supermarketima, a priprema se na mnoštvo načina, odličnog je ukusa, podstiče apetit, a ujedno ima i visoku hranljivu vrednost

U drevnoj kineskoj civilizaciji pečurke su cenjene još pre sedam hiljada godina, a bile su popularne i kod starih Rimljana. U staro doba ljudi su verovali da su pečurke hrana bogova, možda čak da su nastale od groma, jer su se pojavljivale preko noći, nakon oluje. Zbog karakterističnog ukusa, danas su omiljene na trpezama mnogih naroda. Gaje se po celom svetu, najviše na Dalekom istoku, a ima ih i kod nas, dok su dve najpopularnije vrste bukovača i šampinjon, koje sadrže antikancerogenu supstancu kalvacin.

Pečurke razgrađuju biljni materijal, pa je tamo gde ih ima drveće bujnije i zdravije, a prema Vitekerovoj skali iz 1965. godine, predstavljaju posebno carstvo koje ih odvaja od biljnog i životinjskog sveta. Njihovo razmnožavanje vrlo je složeno i zanimljivo, pa je i tema brojnih naučnih istraživanja. Stručnjaci ipak upozoravaju da s pečurkama treba biti izuzetno obazriv, jer na planeti ima oko 50.000 vrsta, od kojih je jestivo tek oko hiljadu. Otrovne se javljaju u grupama, intenzivno su žute boje, a kada se protrljaju među prstima oslobađaju miris nalik izgoreloj gumi, dok jestive mirišu na badem ili anis.

Pečurke nemaju masti, imaju malo kalorija i bogate su proteinima, a naučnici su dokazali da zadržavaju najviše nutrijenata kada se peku na roštilju

Lekovita svojstva

Pečurke deluju kao antioksidans i imaju povoljno dejstvo kod Alchajmerove bolesti, poremećenog metabolizma, osteoporoze, impotencije. Vrlo su važne za normalan rast, poboljšavaju koncentraciju i pamćenje, regulišu poremećeni metabolizam, pomažu kod neplodnosti, nervoze i depresije. Gljive se takođe smatraju namirnicom koja se preporučuje kao sastavni deo jelovnika osoba koje pate od dijabetesa. One sadrže prirodni insulin i enzime koji pomažu organizmu da razloži šećer i skrob iz drugih namirnica. Način ishrane utiče na imuni sistem i odgovarajućom hranom možete da ga ojačate. Neka naučna istraživanja pokazala su da ovi ukusni plodovi mogu smanjiti rizik od nastanka raka dojke i prostate.

Hranljiva vrednost pečuraka je velika, izrazito su bogate proteinima, kojih ima čak 45 odsto u suvim gljivama. Ovi šumski plodovi sadrže sve esencijalne amino-kiseline, a bogate su i vitaminima, pre svega, grupe A, B, C, K, beta karotenom i ergosterolom. Bogate su i biljnim mastima, belančevinama, mineralima – fosforom, natrijumom i kalijumom, magnezijumom, a u manjim količinama gvožđem i kalcijumom.

Pečurke su veoma zdrav način za mršavljenje, a to njihovo svojstvo otkrila je i pevačica Kejti Peri koja ide na striktnu dijetu sa ovim povrćem kad god odluči da sredi svoju liniju. Prateći njen primer, dijetu s pečurkama primenjuju i druge zvezde.

Primena u ishrani

Mlade, zdrave i sveže ubrane pečurke mogu da se čuvaju u frižideru oko pet dana. Bitno je znati da se čiste sa što manje vode, pogotovo kada nameravamo da ih dinstamo. Ukoliko volite marinirane šampinjone, mlađi, zatvoreni primerci pravi su izbor. Kada je reč o dinstanju, sušenju, raznim gulašima i pohovanju, valja uzeti što veće pečurke. Ne samo da su veliki, otvoreni primerci pogodniji za pripremu jela već su i mnogo snažnijeg i bogatijeg ukusa, pa tako jelu daju svoj pun doprinos.

Krem čorba od pečuraka

Sastojci:
60 g putera
glavica crnog luka
4 stabljike celera
praziluk
200 g pečuraka (šampinjoni)
3 kašike brašna
350 ml mleka
450 ml pilećeg bujona
so, biber

Priprema
U blago zagrejanu šerpu ubacite puter. Kada se otopi, dodajte seckano povrće i prodinstajte pet minuta. Kada luk omekša, a voda od pečuraka ispari, dodajte brašno i promešajte. Sipajte mleko i pileći bujon. Promešajte, posolite i pobiberite po želji. Neka se kuva 25 minuta. Kada čorba postane gusta, ubacite je u blender i izmiksajte dok ne dobijete glatku smesu. Začinite po želji i poslužite s prepečenim hlebom.

Zapečeni šampinjoni punjeni sirom

Sastojci:
300 g krupnijih šampinjona
10 kašičica rendanog sira
1 čen belog luka
veza peršuna
so, biber
puter
1 puna kašika prezli
1 puna kašika mlevenih ili iseckanih oraha

Priprema
Šampinjonima izvadite nogice, sitno ih iseckajte i stavite u činiju. Dodajte sitno seckani beli luk i peršun, pa sve posolite i pobiberite po ukusu. Pošto dodate rendani sir, prezle i orahe, sve promešajte. Tom smesom napunite klobuke šampinjona. Ako vam preostane fila, rasporedite ga po dnu tepsije. Napunjene šampinjone stavite na pleh i pecite u rerni na temperaturi od 250 stepeni petnaestak minuta, što znači vrlo kratko. Šampinjonima nije potrebno dugo pečenje, dovoljno je da se sir otopi i da se uhvati korica.