Lifestyle

Šta se dešava kada se creva ne prazne redovno? Opasnost sledi 48 sati od obroka!

Autor: | 13/06/2017

Šta se dešava kada se creva ne prazne redovno? Opasnost sledi 48 sati od obroka!

Nema čoveka koji se bar jednom u životu nije suočio sa zatvorom creva. Ovo stanje sa sobom povlači simptome poput bola i nelagodnosti u predelu stomaka, vidljive nadutosti, gasova, mučnine... Ali, malo ko razmišlja o opasnijim posledicama, koje mogu da nastanu ukoliko se zatvor ne leči

Da li ste znali da zatvor može da uzrokuje i poremećaj u radu svih ostalih organa u telu? Možda vam na prvu loptu zvuči nepovezano i nelogično, ali ako bolje razmislite, shvatićete da situacija može da bude zaista alarmantna.

Krenimo redom. Znate li šta uopšte završava u crevima? Sistem za varenje šalje svu nepotrebnu, trulu, nesvarenu hranu i materije koje nisu svarljive, poput dlaka i žvakaćih guma, u creva, kako bi se izbacila iz tela kao čist višak. Šta mislite, šta se dešava u telu kada sav "otpad" ostane zarobljen unutra?

Iako creva ne rade kako treba i ne čiste se, u njih dospevaju nove prerađene materije, koje je sistem za varenje odbacio. Tada dolazi do nagomilavanja metaboličkog otpada, što uopšte nije bezazleno kao što se misli.

Granica tolerancije za opstanak nesvarene hrane u crevima je najviše 48 sati od obroka, iako je generalna preporuka lekara da se višak u crevima zadržava što kraće, odnosno da redovno praznite creva.

Ukoliko je posredi nemogućnost pražnjenja, dolazi do narušavanja prirodne crevne flore i nagomilani otrovi kroz cirkulaciju mogu da se vrate, rašire kroz krv i stignu do drugih organa i tkiva u organizmu.

Zbog narušavanja prirodne crevne flore, može doći i do infekcije, a česta propratna pojava dugoročnog zatvora su i hemoroidi. Takođe, može doći i do poremećaja rada i kontrolisanja bešike - ukoliko su creva puna, pritiskaće bešiku i nećete biti u stanju da kontrolišete mokrenje. Dakle, iako je veoma često stanje, zatvor ne mora da bude bezazlen i veoma je važno da ne zapustite problem, već da što pre preduzmete prve korake u lečenju.

Počnite od ishrane i hidratacije, koji su i najčešći uzroci konstipacije. Namirnice bogate vlaknima garantuju dobro varenje i rad creva, dok dovoljna količina tečnosti omekšava stolicu i olakšava pražnjenje creva, pa ćete izbeći bolno izbacivanje otpada i potrebu za jakim naprezanjem.

Izbegavajte dugo sedenje i bavite se sportom. Naučno je dokazano da redovna fizička aktivnost ojačava zidove creva i tako omogućava njihov pravilan rad.

Obratite se vašem farmaceutu ili lekaru i posavetujte se oko dostupnih proizvoda koji olakšavaju simptome zatvora i omogućavaju pražnjenje creva. Laksativi su najbolji izbor, naročito oni koji oponašaju prirodan rad creva, a pomoći će vam već u roku od 30 minuta.

Izvor: stil.kurir.rs
Foto: Guliver/Thinkstock

Komentari (0)

Loading