Lifestyle

Spavate dovoljno, a ipak se osećate loše kad se probudite?!

Autor: | 18/10/2017

Spavate dovoljno, a ipak se osećate loše kad se probudite?!

Dovoljno ste spavali, ali se ipak nekako ne osećate dobro kad se probudite? Evo koji su mogući razlozi za to.

Koristite uređaje pre spavanja

Dok je čitanje knjiga, na primer, dobar način da se uspavate uveče, čitanje bilo čega na uređajima poput telefona i laptopova nije dobra ideja. Studija sprovedena na Harvardu je pokazala da plavo svetlo koje uređaji emituju potiskuje hormon melatonin, koji kontroliše ciklus spavanja i ustajanja. A kada se nivo melatonina smanji, onda ne spavate dovoljno čvrsto, pa stručnjaci preporučuju da ne koristite elektronske uređaje oko sat i po pre spavanja da biste se ujutru probudili odmorni.

Loš položaj

Bole vas leđa ili vrat kada se probudite? Moguće je da ste cele noći spavali na jednoj strani. Stručnjaci kažu da spavanje na boku i nije baš dobro za kukove, pa zato savetuju da između kolena stavite jastuk.

Loš jastuk

Možda taj debeli, veliki jastuk deluje odlično, ali bi mogao da bude uzrok vaše "muke". Ako je jastuk previše punjen, glava vam je mnogo podignuta cele noći što može da uzrokuje bolove u vratu i kičmi.

Škrgućete zubima noću

Ako imate glavobolju ujutru kad se probudite, moguće je da ste tokom noći stezali vilicu i škrgutali zubima. Da biste prestali to da radite, stručnjaci savetuju da svako veče pre spavanja blago izmasirate vilicu, ali to radite i ujutru kada se probudite.

Pijete alkohol

Već znate da ćete biti mamurni ako se napijete, ali ispostavilo se da ne morate da se napijete da bi vam alkohol uništio san. Naime, alkohol narušava vaš ciklus spavanja, kaže dr Aron Klar.

Studija sprovedena u Australiji 2015. godine pokazala je da je mozak ljudi koji popiju alkohol pre spavanja aktivniji kada utonu u san, zbog čega nisu sasvim odmorni kada se probude. Žene jače reaguju na alkohol pre spavanja, odnosno više im ometa san jer ga organizam brže "obradi".

Naravno, ako povremeno popijete čašu alkohola, to vam neće ometati kvalitet sna, ali ograničite se na jednu čašu i neka to bude par sati pre spavanja.

Apneja spavača

Osobe koje imaju apneju spavača zapravo nekoliko puta tokom noći prestaju da dišu na kratko, a to, jasno je, utiče na kvalitet sna. S obzirom na to da ovo stanje nije retko, to je razlog zašto se mnogi bude iscrpljeni i umorni, čak i ako su u teoriji spavali dovoljno.

U većini slučajeva, apneja spavača može da se "izleči" skidanjem nekoliko kilograma i izbegavanjem alkohola.