Lifestyle

Beli luk – lek za sve

Autor: | 13/12/2017

Beli luk – lek za sve

Naučnici su dokazali da samo jedan čen ovog povrća jača odbrambeni mehanizam organizma, tako da čuva od raznih virusa i bakterija, kao i od crevnih i srčanih oboljenja, a uz to rešava i problem visokog krvnog pritiska

Beli luk je veoma rasprostanjena začinska biljka, koju su vekovima pre nove ere veoma uspešno gajili Egipćani, Kinezi, Jevreji i Indusi. Korišćen je u razne svrhe, ali najčešće kao preventiva. Radnici na izgradnji piramida uredno su dobijali sledovanje belog luka, a to im je, zahvaljujući njegovoj izvanrednoj lekovitoj moći, pomoglo da posao uspešno privedu kraju. U raznim kulturama poznat je kao sredstvo protiv mađija, vampira i uroka, dok se danas najviše koristi kao dodatak mnogim jelima, mada ni njegovo čudotvorno lekovito dejstvo ne smemo zaboraviti. Po svom ljutom ukusu i specifičnom mirisu nije baš omiljen, jer ga je teško neutralisati iz usta, ali čak i oni kojima je njegov miris neprijatan, priznaju da ga pokatkad jedu zbog njegovih lekovitih prednosti.

Zamena za lek

Beli luk posredstvom azotnih supstanci, natrijuma, kalijuma, selena, kalcijuma, magnezijuma, silicijuma, sumporne fosforne kiseline, vitamina C, D, B, fitosterola i eteričnih ulja isceljuje naš organizam, bez dodatnih uticaja farmaceutskih medikamenata. Pored toga, bogat je fitocidima, kao što je alicin, koji je veoma efikasan kod infekcija i upala, a sadrži i više od četiri stotine različitih mineralnih sastojaka, uključujući mnoge antioksidanse. Moćan je prirodni antibiotik koji ubija veliki broj različitih bakterija, a stimuliše i imuni sistem i normalizuje crevnu floru.

Najbolja prevencija

Opšte je poznato da po dolasku prvih jesenjih dana nastupi povećana potražnja za belim lukom. Bilo da je reč o sirovom čenu ili ampulama, dobar deo čovečanstva primenjuje ga kao najbolje sredstvo za sprečavanje prehlade i gripa. Međutim, njegova primena je daleko rasprostranjenija. Beli luk štiti od srčanih bolesti i smanjuje sintezu triglicerida u jetri, koji pomažu da se spreči razvoj ateroskleroze. Sprečava starenje i začepljenje velikih i perifernih arterija i reguliše nivo lošeg holesterola u krvi. Samim tim snižava krvni pritisak i ima protivupalna svojstva. Preporučuje se kod oboljenja nervnog sistema, a dobar je i kod ubijanja ćelija glioblastoma multiforme, odnosno malignog tumora na mozgu.

Kad je pre izvesnog vremena saznala da prema svom gentskom kodu postoji mogućnost da oboli od raka dojke, poznata glumica Anđelina Džoli obavila je preventivnu dvostruku mastektomiju grudi. Međutim, tu njenom oprezu nije bio kraj, već je u redovnu ishranu uvela beli luk kao jedinu i sigurnu prevenciju od nastanka tumora.

Serum protiv proširenih pora, bora i bubuljica

Beli luk sadrži veliku količinu acilina, koji poseduje antigljivična svojstva, deluje protiv starenja, akni i bubuljica i čini kožu glatkom. Dovoljno je da izmešate jedan izgnječen čen belog luka, malo meda i kašiku gline u prahu i vaša idealna masku za lice spremna je za upotrebu. Potpuno je prirodna i može da se koristi svaki dan dvadesetak minuta. Proširene pore takođe su uobičajen problem kože koja stari. Da biste ih umanjili, napravite pastu mešanjem pola paradajza i tri-četiri čena belog luka. Tanak sloj paste rasporedite po licu. Nakon 20 minuta operite lice mlakom vodom, a zatim i hladnom.

Savet plus: Ukoliko imate problema sa aknama i bubuljicama, beli luk je idealno rešenje za vas. Dovoljno je da svako veče pred spavanje na problematične delove kože utrljate čen belog luka presečen na pola.

Za dobru kosu i jake nokte

Ukoliko imate problem sa strijama, neophodno je samo da svom ulju za telo ili onom za masažu dodate ulje isceđeno iz belog luka. Posle izvesnog vremena vaš problem sa strijama polako će nestati. Ova čudotvorna biljka odlična je i za negu kose zato što pospešuje njen rast, smanjuje opadanje, uklanja štetne toksine s poglavine, poboljšava teksturu vlasi i ojačava koren. Međutim, blagotvorno dejstvo belog luka nije ograničeno samo na to. Redovnom upotrebom oslobodićete se zanoktica, a mutni i krti nokti postaće zdravi.

Pasta od paradajza i belog luka

Sastojci:
3 velika ili 4 manja paradajza
2 čena belog luka
3-4 kašike maslinovog ulja
nekoliko listova svežeg bosiljka
parmezan za posipanje (po želji)
170-200 g špageta
so, biber

Priprema:
Stavite vodu za testeninu da proključa. Za to vreme, oljuštite paradajz i povadite semenke. Ubacite testeninu u ključalu i posoljenu vodu i kuvajte prema uputstvima s pakovanja. S druge strane, sipajte maslinovo ulje u tiganj i pre nego što uključite ringlu, dodajte sitno seckan beli luk pa ga propržite na srednjoj vatri. Kad počne da miriše, ali pre nego što počne da žuti, dodajte iseckan paradajz. Promešajte, malo posolite i poklopite. Čim ispari voda koju je pustio paradajz i sos se skrčka, za šta treba oko pet minuta, pobiberite, dodajte sveži bosiljak i isključite. Ubacite pastu u paradajz sos, dodajte malo vode u kojoj se kuvala i na ringli izmešajte dok se fino ne obloži sosom i ne bude kremasta. Prelijte tankim mlazom maslinovog ulja, pa dodajte još koji listić bosiljka i parmezan.

Hleb sa belim lukom
Sastojci:
0,5 kg brašna
pola kašičice soli
kesica instant kvasca
kašičica šećera
300 ml mlake vode
3 čena belog luka
2 kašike maslinovog ulja
kašika svežeg peršuna
so, biber

Priprema:
Pomešajte kvasac sa šećerom i mlakom vodom pa ostavite petnaestak minuta da nadođe. Sa strane pospite brašno, napravite rupu u sredini i u nju dodajte prethodno izmešane sastojke i so. Postepeno dospite mlaku vodu i zamesite testo, pa ga ostavite da odstoji pola sata. Nakon toga podelite ga na tri loptice, razvaljajte i ostavite oko 15 minuta da naraste. U međuvremenu, sitno iseckajte beli luk i pomešajte ga s uljem. Time premažite testo, pospite ga peršunom i biberom i pecite na 200 stepeni.