Lifestyle

Vreme je da ustanete: Evo kako sedenje utiče na zdravlje

Autor: | 29/06/2017

Vreme je da ustanete: Evo kako sedenje utiče na zdravlje

Iako nam to deluje kao normalno stanje, činjenica da tokom dana više sati provedemo u sedećem položaju ima poguban efekat na naše zdravlje

Kada je reč o najvećim zdravstvenim rizicima za žene, prvo na šta pomislimo jeste zračenje koje potiče od pametnih telefona, opijanje koktelima vikendom ili svakodnevni stres, ali – iako su i oni štetni – upravo je sedenje najveći zdravstveni rizik naše generacije. Istraživanja su pokazala da kada sedite, vaši mišići se opuste, i to dovodi do isključivanja brojnih bioloških procesa u organizmu. Čim sednete, stotine gena, koji kontrolišu sve procese u organizmu, od upale do zgrušavanja krvi, menjaju svoju aktivnost i postaju manje efikasni. Plus, sagorevate 144 kalorije manje ako sedite tri sata umesto da stojite, a nivo hormona koji utiču na smanjenje apetita smanjuje se u sedećem položaju.

Da sumiramo, žene koje sede šest sati dnevno izložene su većem riziku od prerane smrti za 37% od žena koje sede tri sata na dan.

Vreme je da ustanemo

Neke studije otkrile su, na primer, da dvominutna šetnja kroz kancelariju na svakih 30 minuta ima moć da smanji nivo šećera u krvi.

Ako šetanje po kancelariji ne bi naišlo na odobravanje vaših šefova, postoji još jednostavnije rešenje. Trudite se da češće stojite – kada telefon zazvoni, dok otvarate poštu, surfujete po Fejsbuku. Kada stojite, dolazi do kontrakcije velikih mišića na nogama – gluteusa, mišića zadnje lože, a tom prilikom se troši glukoza.

Neka noge rade

Da naglasimo, naučnici tek treba da otkriju koliko često je potrebno stajati da bi se ostvarilo optimalno blagotvorno dejstvo. Ali dok se ne pojavi neko sa preciznim preporukama, stručnjaci savetuju: neka vaš moto bude – ustanite, više se krećite, kad god možete, što više možete i da biste bili sigurni da ispunjavate bar minimalne uslove, posegnite za modernom tehnologijom. Probajte besplatne aplikacije StandApp i BreakTaker, koja šalje podsetnike jednom u sat vremena, da bi trebalo da podignete svoju guzu. Potrudite se da štampač i aparat za čaj budu udaljeni što je moguće više od mesta gde sedite na poslu i obezbedili ste sebi zgodnu priliku za šetnju i protezanje nogu.

Gugl, Majkrosoft i Epl samo su neke od kompanija koje su počele da obezbeđuju stajaće, pa čak i pokretne (traka za trčanje sa stalkom za kompjuter na odgovarajućoj visini) stolove za svoje zaposlene.

Stavljanje kompjutera na viši kancelarijski orman može da bude jeftinije, jednostavnije rešenje, u slučaju da nemate bolju varijantu. Sastanci na kojima se stoji, na kojima se učesnici okupljaju na otvorenom prostoru, umesto za okruglim stolom, takođe se uvode u praksu u kompanijama kao što je Fejsbuk.

Kako biste najlakše pridobili svoje kolege u vezi sa ovom idejom, samo spomenite da stojeći sastanci najčešće traju kraće od onih na kojima se sedi.

Pobedite gojaznost

Potrebno je da izmenimo navike i van kancelarije, a i na tom polju promene su još u povoju. Zašto ne bismo probali stajaći društveni život? U Francuskoj i Italiji, jutarnji espreso za šankom je ritual koga se ne odriču ni najzauzetije poslovne žene, pa zašto onda i vi ne probate da promenite svoju uobičajenu sedeću pozu u pabu ili tokom ručka?

Kako biste počeli da menjate svoje navike, postavite sebi pitanje – šta bih u svom životu mogla da radim stojeći, od onoga što trenutno radim u sedećem položaju? Onda postepeno unosite promene dok vam stajanje ne postane navika.

Autor: Story.rs
Izvor: zdravaifit.rs
Foto: Guliver/Thinkstock

Komentari (0)

Loading