Lifestyle

Prirodni antibiotici su svuda oko nas, iskoristite ih

Autor: | 12/09/2017

Prirodni antibiotici su svuda oko nas, iskoristite ih

Prirodni antibiotici nalaze se u mnogim zdravim namirnicama biljnog porekla. One su lako dostupne i dokazano imaju antiupalna svojstva. Ono što je još važnije, istovremeno deluju antibakterijski, antigljivično i antivirusno.

 Kupus lek za prehladu

Ovi prirodni antibiotici (kupus, kelj, prokelj i brokoli) obiluju vitaminom C. Jedna porcija kupusa obezbeđuje dve trećine dnevnih potreba za ovim antioksidansom. Stoga je sasvim jasno zašto bi kupusi trebalo da budu zvezde zimskih jelovnika.

Za prevenciju prehlade preporučuje se pola šolje soka od kupusa dnevno, začinjenog kašičicom meda. U slučaju bronhitisa i kašlja korisne su obloge od listova.

Med sprečava infekcije

Sirovi med, pogotovo onaj tamni, hiljadama godina važi za jedan od najefikasnijih lekova protiv infekcija. Njegova svojstva potvrdila je i savremena nauka. Ovaj pčelinji proizvod svoja fenomenalna antibakterijska svojstva duguje visokom sadržaju vodonikperoksida.

Ali, to nije sve: nedavno je otkriven još jedan mehanizam pomoću koga dragocena namirnica deluje na nepoželjne mikroorganizme. Prirodni antibiotici u njemu podjednako deluju na viruse, bakterije i gljivice. Pčele u med ubrizgavaju enzim defensin, kojim svoj produkt štite od kvarenja, uništavajući sve što može doprineti tom procesu.

Napravite sami prirodni antibiotik, OVDE pogledajte i kako

Fermentisana hrana osnažuje

Zimska trpeza naših predaka nije se mogla zamisliti bez turšije, čije je protivupalno dejstvo dokazala i nauka. Ukiseljeno povrće kupus, krastavci, paprika, karfiol su odlični saveznici. Takođe, turšija pripremljena na prirodan način, bez konzervansa, obiluje antioksidansima. Najvažniji su probiotici koji obnavljaju i uravnotežuju crevnu floru, što jača otpornost na sve infekcije, uključujući i respiratorne.

Beli luk najmoćniji

On je nezamjenjiv prirodni antibiotik. Protivupalna svojstva belog luka mnogima nisu nikakva novost. Poslednja istraživanja potvrdila su da ovo moćno povrće uništava čak i zlatnu stafilokoku. Protiv ove bakterije mnogi sintetički antibiotici su potpuno nemoćni, te je ona sve učestaliji uzročnik fatalnih infekcija u bolnicama.

Najbolji prirodni antibiotici za grlo pronalaze se u belom luku. Tačnije, njegov lekoviti sastojak alicin deluje antivirusno i antigljivično. Preporučuje se za lečenje zimskih infekcija i prehlada.

I bobičasto voće leči

Zbog obilja vitamina C, kojeg ima u većini plodova, voće je neizostavan deo prevencije i terapije "zimskih" oboljenja. Ipak, neke vrste imaju i antibiotsko delovanje, kao što su borovnica, kupina, brusnica i crno grožđe. Obiluju tamnim pigmentom antocijaninom, koji je odličan saveznik u borbi protiv upalnih procesa u organizmu.